شنبه 8 آذر 1399 - 12 ربيع الثاني 1442
تاریخ : دوشنبه 2 مرداد 1391     |     کد : 89

ضربه و آسيب به اعضای بدن (3)/ شکستگى و اقدامات اولیه

شکستگى يکى ديگر از صدماتى است که در تصادفات و حوادث اتفاق مى‌افتد و به دو نوع تقسيم مى‌شود:

 

- شکستگى باز: 

در اين نوع شکستگى قطعات استخوان شکسته باعث پارگى پوست گشته و از بدن خارج مى‌شود و يا زخم شديد و نافذى وجود دارد که پوست را به محل شکستگى مرتبط مى‌سازد. 

 

- شکستگى بسته: 

در اين نوع شکستگى قسمتى از استخوان که شکسته از قسمت سطحى و پوست بدن خارج نشده و قابل رؤيت نيست. 

 

 علائم 

 

عضوى که دچار شکستگى شده است داراى درد شديد بوده و تورم همراه با کبودى در محل ضربه مشاهده مى‌شود، همچنين در حرکت و عمل طبيعى عضو آسيب‌ديده، اختلال ايجاد شده و دچار تغييرشکل مى‌گردد. در صورت شديد بودن شکستگى ممکن است در اثر درد و خونريزى شديد مصدوم دچار شوک شود. 

 

 اقدامات اوليه 

 

- علائم حياتى و وضعيت راه هوائى - تنفس و گردش خون مصدوم را بررسى کنيد و در صورت نياز به احياء قلبى - ريوى عمليات را شروع کنيد. 

 

- عضو شکسته را در همان وضعيتى که هست بى‌حرکت کنيد. 

 

- در محل آسيب‌ديده کيسه‌اى يخ بگذاريد. 

 

-در صورتى‌که شکستگى در ناحيه سر و گردن و ستون فقرات باشد از جابه‌جائى گردن مصدوم خوددارى نموده و هنگام انتقال وى به مرکز درمانى براى ثابت نگهداشتن آن از بالش يا کيسه‌هاى شن در اطراف گردن و تنه و يا آتل تمام قد استفاده کنيد. 

 

-در شکستگى اندام‌ها (دست و پا) با استفاده از آتل چوبى يا فلزى و در غير اين‌صورت از وسايلى مانند چوب يا چيزى که بتوان به‌جاى آتل از آن استفاده نمود اندام آسيب‌ديده را ثابت کرده و بيمار را به مرکز فوريت‌هاى پزشکى منتقل نمائيد. 

 

- ياد‌آورى مى‌شود در شکستگى ستون فقرات بسيار با احتياط عمل کنيد و از هرگونه جابه‌جائى بپرهيزيد بدون حرکت دادن به بدن مصدوم با تخته چوب بلند يا آتل تمام قد او را ثابت نگهداريد. 

 

- در مورد مصدومين دچار دررفتگى و يا پيچ‌خوردگى اندام‌ها اقدامات اوليه را مانند شکستگى‌ها انجام دهيد. 


نوشته شده در   دوشنبه 2 مرداد 1391  ساعت  14:23   توسط   حبیب حسینقلی زاده   
بازگشت